SK Modřany – Sokol Lipence 3 : 1 (2:0)

2. 9. 2016

V sobotu 27. 8. 2016 začal pro náš tým dlouho očekávaný nový soutěžní ročník 2016/2017. Jak se již stalo tradicí, prvním soupeřem byl Sokol Lipence. Už při příchodu hráčů na hřiště zůstali někteří naši fanoušci v němém úžasu. Jakoby jim chvilku trvalo, kdo je vlastně jejich tým. Během léta totiž došlo v našem mančaftu k velkým změnám. Začal se budovat zcela nový tým, z loňské sezóny zůstalo v základní sestavě pouze kvarteto hráčů, jmenovitě Michal Ardelt, Karel Kukla, Martin Vošta a Petr Pecinovský. Venca Šobotník zůstal na lavičce náhradníků. U zápasu ještě chyběla trojice Petr Hoskovec, Honza Przyczko a Jirka Šídlo, kteří shodně vyrazili na dovolenou. Zbytek týmu tvořili úplní nováčci. Věřme, že všichni společně vytvoří silný celek, který již nebude zadarmo rozdávat body svým soupeřům, jak tomu bylo v loňském ročníku. Samozřejmě bude nějaký čas trvat, než si mužstvo sedne. Ale již úvodní zápas ukázal, že by nás mohla čekat daleko veselejší sezóna.
Již ve 27. vteřině přišel první náznak naší šance. Honza Pánek prošel středem hřiště přes dva hráče, přihrál na Martina Voštu, ale ten se z dvaceti metrů pouze zastřeloval. Přesto se na první gól nové sezóny nemuselo dlouho čekat. Michal Ardelt v 9. minutě hodil aut, Honza Pánek si chytře ve velkém vápně udělal prostor a levou nohou vypustil tvrdý projektil, který se zastavil v horním rohu branky. Střelec se tak krásnou brankou představil našim fanouškům – 1:0.

Z týmu po vstřelené brance spadla lehká nervozita a snažili jsme se ukázat divákům kombinační fotbal. Soupeř toho moc neukázal a vlastně se po celý zápas prezentoval svou tradiční hrou, nakopávanými balóny. Paradoxně druhý náš gól byl jakoby z dílny Lipenců. Dlouhý výkop od brankáře ve 28. minutě prodloužil Petr Pecinovský za zbytečně vysoko vystoupenou obranu hostí a Honza Pánek mohl jít sám na branku. Ve vápně udělal kličku brankáři a pohodlně zasunul do prázdné branky – 2:0. Po půl hodině hry přišla chyba v naší obraně, když jsme lehce propadli ve středu pole. Toho mohl využít hostující záložník, který mohl postupovat sám na bránu. V zakončení se naštěstí unáhlil a s jeho střelou z vápna si lehce poradil Ondra Voska v naší brance. Ve 36. minutě mohlo být ještě veseleji. Petr Sýkora poslal na druhý pokus z levé strany centr do vápna. Ten našel na zadní tyči Martina Fulku, který se do míče položil a z voleje vypálil. Jeho radost však překazil bek Lipenců, který v brance zastoupil již překonaného brankáře. Do kabin jsme tak odcházeli za zcela zaslouženého vedení. V kabině byli hráči upozorňováni, že dnes se můžeme porazit jen my sami, protože Lipenečtí kromě dlouhých míčů nic jiného neukázali. Bohužel po jednom z mnoha nákopů přišlo ve 48. minutě snížení. Karel Kukla špatně dostoupil ke svému hráči, který poslal míč hlavou přes celou bránu do naší sítě – 2:1. Inkasovaná branka však nezanechala na našich hráčích velké následky a již o dvě minuty mohlo být zase veseleji. Petr Pecinovský se po rohovém kopu objevil sám na malém vápně, ale hlavou netrefil odkrytou branku a zahájil tak festival svých neproměněných šancí. Ta jeho největší přišla v 57. minutě. Martin Fulka křížem přes celé vápno našel našeho útočníka zcela osamoceného na zadní tyči. Petr Pecinovský nezakončil důrazně, a dal tak šanci hostujícímu brankáři předvést na brankové čáře fantastický zákrok. Hostující gólman byl v hlavní roli i o minutu později. Marek Kropelnický se třicet metrů od branky chytře uvolnil, navedl si míč na pravou nohu a nádherně tvrdě vypálil. Míč letící do levé šibenice dalším úchvatným zákrokem vytáhl konečky prstů hrdina okamžiku na roh. V 63. minutě přišla gólová pojistka. Využili jsme otevřené obrany a míč se z levé strany dostal rychle přes Petra Pecinovského na stranu pravou k Markovi Kropelnickému. Ten z rohu vápna šel na branku, vykoupal vracejícího se obránce, položil si na zem i brankáře a potřetí rozvlnil síť – 3:1. Lipence se však nechtěly zadarmo vzdát a v 65. minutě nám připravily horké chvilky v našem vápně. Měly hned dvě možnosti střílet z dobré pozice, ale pokaždé skočil obětavě do střely jeden z našich hráčů a míč letící do branky zastavil. Čtvrt hodiny před koncem jsme přeskupili naše rozestavení a chtěli jsme dobře rozehraný zápas v klidu dohrát. Lipence už definitivně pouze nakopávaly a snažily si vytvořit nějakou šanci. Ty však přišli na druhé straně. Petr Pecinovský však nedokázal proměnit svůj samostatný únik a lehce tečovaný centr Martina Fulky skončil pouze na tyči bezmocného brankáře. V poslední minutě se hosté ještě pokusili o zoufalý nápor. Dlouhý aut do vápna propadl na levé tyči k osamocenému hráči. Ten z první vystřelil a překonaného brankáře zastoupil na brankové čáře Michal Ardelt. Naše vítězství je zcela zasloužené. Byli jsme celý zápas lepším týmem a měli jsme průběh hry pod kontrolou. Na to, že se tým teprve poznává, nebyla naše hra špatná. Nohy nám lehce svazovala nervozita, obzvlášť benjamínek Ondra Voska nebyl ve své kůži. I on však ukáže svou kvalitu, kterou se prezentoval v přípravě a bude oporou. Druhý mistrovský zápas odehrajeme 3. září od 11 hodin opět v domácím prostředí, kdy přivítáme ambiciózní FC Tempo.
Sestava: Voska – Ardelt, Kukla, Pravenec – Sýkora (73. Drobílek), Vošta, Marek, Pánek, Fulka – Kropelnický, Pecinovský (84. Šobotník)
Nenastoupili: Martinák, Hrouda
Branky: 9., 28. Pánek, 63. Kropelnický
ŽK: Pánek