14.kolo - Muži A / Sokol Lipence /

27. 3. 2015

Sokol Lipence – SK Modřany 3 : 1 (2:0)

Konečně jsme se dočkali a po dlouhé přestávce nás čekal první mistrovský zápas v letošním roce. Rok 2015 mnoho radosti modřanským barvám bohužel zatím nepřinesl. Vše začalo nevydařenou zimní přípravou a vyvrcholilo špatným výkonem v nedělním zápase v Lipencích. Ale popořadě…
Zimní příprava začala oproti jiným letům relativně pozdě, a to až 20. 1. 2015. Hlavním důvodem bylo to, že jsme se rozhodli vyzkoušet jiný model přípravy a po několika letech jsme se nezúčastnili žádného zimního turnaje. Zvolili jsme formu přátelských zápasů, které jsme v drtivé většině odehráli na UMT  Šeberov. Během zimy došlo v týmu k výrazné proměně. Mužstvo opustili Tomáš Pravenec a Lukáš Matějka. Novými tvářemi se stali – Michal Ardelt, Miroslav Dykas, Vu Nhat Anh, Robert Čížek a staronová posila Vjačeslav Prokopčuk. Bohužel nás postihla nevídaná marodka, která z velké části ovlivnila přístup ostatních k tréninkům. Většinu přípravy jsme absolvovali v minimálním počtu hráčů. Na tréninku se tradičně scházelo třeba jen pět lidí a ti jen těžko v sobě hledali motivaci poctivě se připravit na jarní boje. Problém byl nejen ve zraněných hráčích, ale i v naprostém nezájmu a neochotě části týmu se semknout a pracovat i za zraněné. Velkým problémem bylo sehnat třeba i jedenáct lidí k přípravným duelům. Vrcholem zmaru bylo účast, lépe řečeno neúčast na soustředění, které jsme, jak je již tradicí, strávili ve Staropacké  sokolovně ve Staré Pace. Ještě deset dnů před startem soutěže čítala naše marodka OSM!!! lidí. Nejvážnější situace je kolem posily Michala Ardelta a Honzy Machačného. Oba dva čeká minimálně půlroční pauza, neboť se shodně v posledních dnech podrobili operaci přetržených křížových vazů v koleni. Bohužel díky těmto událostem se mužstvo nedokázalo kvalitně připravit a sehrát. Bude nám delší dobu trvat, než najdeme ideální sestavu a mužstvo získá svou tvář. Tréninkové manko je u některých hráčů tak citelné, že musíme jarní boje vidět v reálných barvách. Čeká nás tuhý boj o záchranu, doufejme se šťastným koncem.
Již první kolo v Lipencích ukázalo, že nás čeká tvrdá práce. Do zápasu, který se hrál v neděli 22. 3. 2015, jsme vstupovali s mírnými obavami. Někteří hráči se vrátili k týmu necelý týden před tímto duelem. Bohužel samotný zápas ukázal, jak špatně na tom jsme. Paradoxně hned v 1. minutě jsme měli dvě velké šance. V obou měl prsty Petr Pecinovský, ale ani jednou neuspěl. Nejprve po pár vteřinách postupoval sám na branku, ale vracející se obránce dokázal jeho střelu zablokovat na roh. Po něm se stejný hráč objevil sám na penaltovém puntíku, ale vysoko přestřelil. Dál jsme působili aktivní dojmem, kdy jsme hrozili průniky po stranách a dělali tak velké problémy domácí obraně. Tato aktivita nám bohužel vydržela pouhých sedm minut. To Leo Marku ztratil uprostřed hřiště zbytečně míč. Lipence hned podnikly akci směrem k naší brance. My jsme jim to však naprosto ulehčili, neboť většina hráčů se proměnila v solné sloupy a jen přihlížela tomu, jak se míč dostal až k volnému hráči ve vápně, který s přehledem překonal našeho brankáře – 1:0. Po obdržené brance jsme naprosto vypadli z role a zbytek zápasu bylo jedno velké trápení. Domácí se také moc nepředřeli, proto se hrál nelíbivý fotbal. Z naší strany stojí za zmínku situace z 33. minuty. Sláva Prokopčuk napřáhl z pětadvaceti metrů, ale jeho hezká střela skončila nad horní tyčkou domácí branky. Ve 42. minutě jsme měli možnost zahrávat přímý kop z celkem nadějné pozice. Petr Pecinovský nadvakrát neprostřelil pevnou zeď, čehož využily Lipence k rychlému protiútoku dva na jednoho. Přečíslení nevyřešili příliš dobře a střela jednoho z uprchlíků skončila vedle branky. Tvrdý direkt přišel ve 45. minutě. Ríša Kořínek si nedokázal poradit s lehkou střelou z hranice vápna. Míč neudržel ve svých rukou a ten doskákal podruhé do naší brány – 2:0. O poločasové přestávce jsme reagovali prohozením některých postů, ale ani to nám úspěch nepřineslo. Dál jsme pokračovali v mdlém výkonu a vůbec se nám nepodařilo dostat se zpět do zápasu. Naopak v 54. minutě přišel další trest. Tentokrát jsme při rohovém kopu nepokryli nabíhajícího hráče, který nikým neatakován, poslal míč z hranice malého vápna na místo určení – 3:0. Domácí se tímto stavem naprosto uspokojili a dalo by se říct, že se zápas již dohrával. Jiskra naděje přišla v 65. minutě. Podařilo se nám potrestat laxní hru domácích a Michael Škvor po samostatném úniku upravil dosavadní skóre na 3:1. Kdo si myslel, že se nadechneme k nějakému náporu, tak ten se musel mýlit. Do nebezpečných situací se dostávali už jen domácí. Ani závěrečný risk na tři útočníky nic nepřinesl a my jsme odcházeli po konci zápasu s hlavami dolů. Domácí rozhodně nebyli lepším týmem, dalo by se říct, že míč jsme měli častěji ve své moci my. Ale dostali jsme lekci z produktivity, když jsme vlastní lehkovážností a velkým množstvím chyb, umožnili Lipencím téměř zadarmo dojít ke třem bodům. Další zápas nás čeká v neděli 29. 3. 2015 od 15 hodin ve Stodůlkách.

Sestava: Kořínek – Kukla, Prokopčuk, Šídlo, Dykas – Škvor, Vošta, Marku (74. Hoskovec), Hoang (56. Babica) – Pecinovský (56. Holub), Martinák

Branka: 65. Škvor